Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Emin Karatay'ın Zorla Kaybedilmesi

Emin Karatay zorla kaybedilmesinden kısa bir süre önce askerden gelmişti. Ailecek Silopi ilçesi Yeniköy Serebiye mezrasında yaşıyorlar ve çiftçilik yapıyorlardı. Ayrıca traktör ve patozları vardı, başka tarlaların işlerini de yapıyorlardı. 1991 yılının Haziran ayında Emin Karatay ailesine ait traktör ve patoz aracını alarak Bozalan Köyüne bağlı Orta Holan mezrasına çalışmaya gitti.

Emin Karatay tarlada çalışırken, Cizre İlçe Jandarma timleri PKK gerillalarının köye geldiği iddiası ile köyü sardı. Askerler bir yandan köyde PKK gerillalarını ararken bir yandan da harman işleri ile uğraşan Emin Karatay’ı sorguya aldı. Olaya tanık olan Orta Holan köylülerinin aktardığına göre, Emin Karatay köye sadece harman işleri için geldiğini, kendisinin olaylarla bir ilgisi olmadığını söyleyerek jandarmalara yaptığı işle ilgili evraklarını ve kimliğini gösterdi. Buna rağmen askerler, Emin Karatay’ı döverek askeri bir araca bindirip köyden götürdüler.

Emin Karatay’ın annesi ve babası haberi alır almaz köye gitti. Üç gün boyunca oğullarını aradılar ancak bir sonuç alamadılar. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek oğullarının durumunu anlatıp, öldürüldüğünden şüphelendiklerini söylediler. Bunun üzerine savcı önce Emin Karatay'ın eşgaliyle ilgili sorular sordu sonra da Emin Karatay’ın öldürüldüğünü doğruladı. Aile Emin Karatay’ın Bozalan köyüne gömüldüğünü öğrendi. Emin Karatay’ın mezarı hala Bozalan köyünde bulunuyor.

Kardeşi Salih Karatay o dönemde işi nedeniyle Bursa'daydı. Döndüğünde kardeşi Emin Karatay'ın mezarını ziyarete gitti. O sırada askerler yanlarına gelerek "bu teröristin mezarı, bu da patoz sahibinin mezarı" diyerek yer gösterdiler ve Salih Karatay'ın orada uzun süre kalmasına izin vermediler.

Salih Karatay 30 Haziran 2009'da Cizre Cumhuriyet Savcılığı'na yeniden dilekçe vererek kardeşinin öldürülmesinden sorumlu olanların tespit edilerek yargılanmalarını talep etti. Savcılığın 2009/430 numarasıyla başlattığı soruşturma Aralık 2012 tarihi itibariyle halen devam ediyor.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Gazete veya internet haberi
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
İfade tutanağı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Turgut Özal Cumhurbaşkanı
Yıldırım Akbulut Başbakan
M. Oltan Sungurlu Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Eşref Bitlis Jandarma Genel Komutanı
Hayri Kozakçıoğlu OHAL Bölge Valisi
Necati Bilican Emniyet Genel Müdürü
Teoman Koman MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Emin Karatay 1991-06-01 Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı (Haziran 1991) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS